O klubie

Uczniowski Klub Sportowy COPERNICUS został powołany do życia we wrześniu 2013, jako inicjatywa toruńskiego środowiska kolarskiego. Jednym z pomysłodawców Klubu, jak i głównym założycielem jest Aktualny Mistrz Polski i Drużynowy Mistrz Świata Michał Kwiatkowski. W ramach struktur UKS COPERNICUS rozwijany będzie autorski projekt Michała oraz jego byłych trenerów – Akademia Kolarska Michała Kwiatkowskiego. Misją UKS COPERNICUS jest rozwój i popularyzacja wszystkich form kolarstwa wśród dzieci i młodzieży, jak również ich szkolenie zgodnie z najnowszymi europejskimi i światowymi standardami.

Strategią naszego Klubu jest współdziałanie ze wszystkimi podmiotami związanymi z kolarstwem w całym kraju jaki i za granicą. Od samego początku nawiązaliśmy bliską współpracę z Polskim Związkiem Kolarskim – Honorowy Patronat nad naszą inicjatywą objął Prezes PZKol Wacław Skarul. Partnerem naszej inicjatywy jest również Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Toruniu. Jako organizacja mamy ambicje oraz wszelkie atuty, aby możliwie szybko stać się liczącą siłą w Polskim Kolarstwie, przyciągającą największe młode talenty do Grodu Kopernika.

Prosimy o zapoznanie się z KODEKSEM i STATUTEM Akademii.

"Chcemy stać się wiodącym w Europie ośrodkiem szkoleniowym, odnoszącym sukcesy w kolarstwie młodzieżowym, na bazie którego będą mogły być realizowane projekty kolarstwa seniorskiego."

"Do naszych najbliższych celów należą wychowanie Mistrzów Polski, medalistów mistrzostw Europy i Świata w kategoriach juniorskich."

"Równolegle do wyników sportowych poszerzać będziemy wiedzę i umiejętności szkoleniowe naszej kadry trenerskiej, którą tworzą jedni z najlepszych w Polsce fachowców, byli kolarze, olimpijczycy, trenerzy Michała Kwiatkowskiego."

Zadaniem Klubu będzie w szczególności rekrutacja utalentowanych, młodych sportowców w jego szeregi (kategorie żak i młodzik), oraz ich szkolenie i rozwój w oparciu o opracowany w ramach Akademii system szkolenia. Mamy aspiracje, aby sięgać do najlepszych światowych wzorców, opierać się o różne formy treningu (w tym funkcjonalnego, ogólnorozwojowego, specjalistycznego etc.) i wyznaczać nowe standardy młodzieżowego treningu kolarskiego. Integralną częścią treningu będą badania wydolnościowe, współpraca z fizjologiem, lekarzem oraz dietetykiem. Klub ma również zamiar szeroko współpracować z zagranicznymi ośrodkami treningowymi, akademiami oraz profesjonalnymi drużynami kolarskimi (w tym grupami ProTour).